Zespół MountainSoft

Przewagi technologii no-code nad klasycznym programowaniem

W dobie szybkiego rozwoju technologicznego i globalnej konkurencji przedsiębiorstwa muszą stale dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych.

Leadmagnet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc vulputate libero et velit interdum, ac aliquet odio mattis. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.
Read more

No-code czy full-code?

W dobie szybkiego rozwoju technologicznego i globalnej konkurencji przedsiębiorstwa muszą stale dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Szybkość tworzenia oprogramowania jest kluczowa dla sukcesu firm, które chcą utrzymać swoją pozycję na rynku i rozwijać swoje produkty lub usługi. No-code to nowa metoda tworzenia rozwiązań większości problemów biznesowych w formie narzędzi, która zdobywa coraz większą popularność. Artykuł poświęcony jest porównaniu technologii no-code z tradycyjnym full-code w kontekście ich słabych i mocnych stron. Przeczytaj dalej by dowiedzieć się, które rozwiązanie lepiej odpowiada Twoim potrzebom biznesowym.

Wyzwania współczesnego rynku

Współczesny rynek stawia przedsiębiorstwom wiele wyzwań, takich jak rosnąca konkurencja, globalizacja czy rozwój nowych technologii. W takim kontekście zdolność do szybkiego tworzenia oprogramowania i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych jest znacząca jak nigdy dotąd. Jednym z podejść, które pozwala na przyspieszenie procesu tworzenia aplikacji, jest no-code. Pozwala na tworzenie niestandardowego oprogramowania szybciej niż dotychczas. Dzięki temu firmy mogą ekspresowo wdrożyć nowe rozwiązania, a także eksperymentować z różnymi funkcjami i usługami.

Znaczenie szybkości tworzenia oprogramowania

Szybkość tworzenia oprogramowania ma ogromne znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstw. W erze cyfrowej rynek jest bardzo nasycony, a klientom zależy na tym, aby otrzymać błyskawiczne rozwiązanie, które spełni ich oczekiwania w możliwie krótkim czasie. No-code umożliwia szybkie wdrożenie aplikacji, które są łatwe w obsłudze i dostosowane do potrzeb użytkowników. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zyskać przewagę konkurencyjną, wprowadzając na rynek innowacyjne produkty i usług w niespotykanym dotąd tempie.

No-code jako new normal

No-code zyskuje coraz większą popularność, a jego wprowadzenie do organizacji staje się coraz bardziej powszechne. Na mapie trendów obserwujemy rosnące zainteresowanie no-codem. To podejście przyśpiesza proces tworzenia oprogramowania i zwiększa efektywność pracy.


Porównanie metodyk no-code i full-code

No-code to nowe podejście do tworzenia oprogramowania, które pozwala na budowanie aplikacji bez konieczności pisania kodu. Developer korzysta z gotowych modułów, które łączy ze sobą, tworząc w ten sposób niestandardowe rozwiązania. Full-code to z kolei pierwotna metoda tworzenia oprogramowania, oparta na pisaniu kodu źródłowego przez programistów od zera. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jak no-code różni się od tradycyjnego full-code.

No-code vs full-code

No-code

Rewolucja w dziedzinie tworzenia aplikacji już się rozpoczęła. No-code to podejście, które umożliwia szybkie, ekonomiczne i innowacyjne wdrożenie niestandardowych aplikacji, w sposób intuicyjny - nawet dla osób bez doświadczenia w programowaniu!

 1. Ekonomiczne wdrożenie niestandardowych aplikacji

  Tradycyjne metody tworzenia aplikacji często wiążą się z wysokimi kosztami, wynikającymi z konieczności zatrudniania doświadczonych programistów lub korzystania z usług zewnętrznych firm. No-code pozwala na znaczne obniżenie tych kosztów, ponieważ nie wymaga znajomości języków programowania.

 2. Znacznie przyśpieszony czas realizacji projektu

  Narzędzia no-code przyspieszają proces tworzenia aplikacji, dzięki czemu możliwe jest szybsze wdrożenie gotowego produktu. Użytkownicy nie muszą spędzać czasu na pisaniu kodu i debugowaniu, co pozwala im skupić się na innych, kluczowych aspektach projektu. Szybszy czas realizacji projektów to większa konkurencyjność na rynku i szybszy zwrot z inwestycji.

 3. Innowacyjność i intuicyjność

  Stosowanie technologii no-code w procesie tworzenia aplikacji pozwala na swobodne badanie różnych funkcji oraz interfejsów użytkownika. To przekłada się na większą innowacyjność i intuicyjność tworzonych aplikacji. No-code umożliwia użytkownikom łatwe testowanie różnych rozwiązań, co prowadzi do stworzenia bardziej dopracowanego i nowatorskiego produktu końcowego.
 1. Łatwość w przełożeniu pomysłu na rozwiązanie (adaptacja)

  Dzięki no-code, przekształcanie koncepcji w praktyczne rozwiązania staje się prostsze poprzez korzystanie z interfejsu graficznego w procesie projektowania. Developerzy mogą na bieżąco obserwować efekty swojej pracy, co pozwala na szybkie wprowadzenie zmian i modyfikacji. Ponadto, narzędzia no-code wspierają współpracę między zespołem, dzięki czemu cały proces tworzenia aplikacji jest bardziej efektywny i przejrzysty.

 2. Personalizacja

  No-code umożliwia kreowanie aplikacji w pełni spersonalizowanych, zgodnych z oczekiwaniami klienta. Użytkownicy mają możliwość wyboru spośród szerokiej gamy funkcji i elementów, aby stworzyć aplikację, która idealnie spełnia ich oczekiwania i wymagania. Dzięki temu, każda aplikacja może być wyjątkowa i unikatowa, dopasowana do specyfiki danej branży czy biznesu.

 3. Skalowalność

  Aplikacje stworzone przy użyciu narzędzi no-code są skalowalne, co oznacza, że mogą być łatwo rozbudowywane wraz z rozwojem firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą szybko dostosowywać swoje rozwiązania do zmieniających się potrzeb rynku i klientów. Skalowalność aplikacji no-code przyczynia się również do osiągnięcia szybszego wzrostu firmy, ponieważ nie ma konieczności inwestowania w kolejne narzędzia czy zatrudniania dodatkowego personelu.


Full-code

Full-code, czyli tradycyjne podejście do tworzenia aplikacji, polega na ręcznym kodowaniu i programowaniu przez doświadczonych programistów. Choć jest to metoda sprawdzona przez lata, to wraz z postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji, full-code napotyka na coraz więcej wyzwań.

 1. Wysokie koszty

  Jednym z głównych problemów związanych z full-code jest wysoki koszt związany z tworzeniem aplikacji. Zatrudnienie doświadczonych programistów lub korzystanie z usług zewnętrznych firm może być drogie, a jest przeważnie niezbędne do zrealizowania projektu. W efekcie wiele mniejszych przedsiębiorstw i startupów może nie być w stanie pokryć tych kosztów, co ogranicza możliwości ich rozwoju.
  Specjaliści, którzy doskonale znają się na technologiach no-code są wysoko cenieni na rynku. Natomiast krótszy czas realizacji projektu , który przekłada się na mniejsze koszty stanowi konkurencyjną alternatywę dla klasycznego programowania. Według raportu Gartnera, w 2025 roku 70% nowych aplikacji zostanie stworzonych na podstawie no-code. 
 1. Skomplikowany proces

  Tworzenie aplikacji na podstawie full-code jest skomplikowanym procesem, który wymaga nie tylko doświadczenia w programowaniu, ale także umiejętności analitycznych, logicznego myślenia i znajomości różnych technologii. Zespół programistów może mieć problemy w komunikacji z innymi działami firmy, co może prowadzić do opóźnień w realizacji projektu. W przypadku działań na no-code wymagania te nie znikają, lecz większa łatwość w korzystaniu z technologii pozwala na poświęceniu większej uwagi wymaganiom biznesowym, a w mniejszym stopniu wyzwaniom technicznym. 
 1. Archaiczne (w perspektywie rozwoju sztucznej inteligencji)

  W erze rozwoju sztucznej inteligencji oraz narzędzi no-code full-code może być postrzegany jako archaiczne podejście do tworzenia aplikacji. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że full-code (w większości zastosowań) zostanie wyparty przez konkurencyjne rozwiązania. Dlatego technologia full-code może być trudniejsza w utrzymaniu, a także może prowadzić do spowolnienia rozwoju firmy. Niemniej, full-code może być niezbędny dla niektórych zastosowań. Natomiast zdecydowana większość wymagań biznesowych może być zaspokojona dzięki skutecznemu wdrożeniu projektów w technologii no-code.

 2. Wysokie wymagania umiejętności programistycznych (drogo)

  Full-code wymaga od programistów wysokich umiejętności i wiedzy technicznej, co przekłada się na wyższe wynagrodzenia dla specjalistów w tej dziedzinie. Rekrutacja i utrzymanie wykwalifikowanych programistów może być kosztowne, a wysokie wymagania umiejętności programistycznych mogą skutkować trudnościami w znalezieniu odpowiednich kandydatów na stanowisko. W rezultacie firmy muszą inwestować więcej czasu i środków w poszukiwanie i szkolenie odpowiedniego personelu.
  Tymczasem alternatywnym rozwiązaniem jest zaangażowanie agencji do przeprowadzenia analizy biznesowej, zmapowania potrzeb i szybkiego wdrożenia projektu na podstawie nowoczesnej technologii no-code. Takie podejście pozwala zaoszczędzić znaczne ilości czasu, pieniędzy i uzyskać pożądany efekt.


Wpływ wyboru na przedsiębiorstwo

 1. Przewaga konkurencyjna w dynamicznie zmieniającym się środowisku

  Wybór odpowiedniego podejścia do tworzenia oprogramowania może wpłynąć na przewagę konkurencyjną firmy w dynamicznie zmieniającym się środowisku. No-code, dzięki swojej szybkości i adaptacyjności, pozwala na szybsze wdrożenie rozwiązań, co może być kluczowe dla pozyskania klientów i utrzymania konkurencyjności.

 2. Wygodna współpraca między działami (przykłady narzędzi no-code łączących designerów i marketing z developerami)

  Wiele narzędzi no-code pozwala na sprawne komunikowanie swoich pomysłów oraz potrzeb między działami w firmie, począwszy od procesu twórczego po realizację. Świetnym przykładem takiego rozwiązania może być FigJam, który w czasie realnym umożliwia wszystkim członkom zespołu jednocześnie pracę na danym projektem. Oferuje środowisko do równoległego projektowania, zmniejszając ryzyko nieporozumień wynikających z opóźnień w wymianie informacji.
 1. Elastyczność organizacji dzięki no-code

  Współczesny rynek wymaga od firm elastyczności i szybkości adaptacji do zmieniających się warunków. No-code wpływa na zdolność organizacji do dostosowywania się do nowych technologii, ponieważ pozwala na szybsze wdrożenie nowych rozwiązań i usług. Dzięki no-code firmy mogą eksperymentować z różnymi funkcjami i rozwiązaniami, a następnie szybko wprowadzać zmiany, gdy tylko okaże się, że coś nie działa. W rezultacie proces tworzenia oprogramowania staje się bardziej demokratyczny, umożliwiając większej części zespołu udział w podejmowaniu decyzji. Organizacja staje się bardziej elastyczna i zdolna do radzenia sobie z konkurencją oraz zmieniającymi się potrzebami rynku.

Które rozwiązanie jest lepszym wyborem dla Twojej firmy?

Jak no-code może spełnić założenia biznesowe

Wykorzystanie no-code prowadzi do znacznej redukcji kosztów w firmie. Szybsze wdrażanie projektów i ograniczenie kosztów związanych z opóźnieniami jest możliwe dzięki skróceniu czasu szkolenia pracowników, a niższe koszty wynagrodzeń przekładają się na mniejsze wydatki przedsiębiorstwa. Dzięki swojej intuicyjności no-code ułatwia adaptację nowej technologii w organizacji, zwiększając produktywność pracy nad projektem. Sprzyja to lepszej współpracy i komunikacji na linii zespół projektowy - biznes.

Jak podjąć optymalną decyzję?

Przed podjęciem decyzji o wyborze rozwiązania no-code czy full-code warto ocenić dostępne narzędzia. Na rynku istnieje wiele platform no-code, takich jak Webflow, Bubble czy Shopify, które oferują różnorodne funkcje i możliwości. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować każde z nich i wybrać to, które najlepiej spełni oczekiwania Twojej firmy.
Podjęcie optymalnej decyzji dotyczącej wyboru rozwiązania odpowiedniego dla Twojej firmy zależy od analizy potrzeb firmy, oceny dostępnych narzędzi oraz określenia priorytetów. Ważne jest, aby mieć na uwadze zarówno zalety, jak i wady obu podejść, a także przemyśleć, które z nich pozwoli firmie na osiągnięcie zamierzonych celów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o no-code i full-code, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Powołamy Twój projekt do życia.
Skontaktuj się z nami!

Odblokuj pełny potencjał swojej firmy i umów się na bezpłatną
30-minutową konsultację
Omówmy Twoje unikalne potrzeby i przeanalizujmy najlepsze rozwiązania dla Ciebie.