Mikołaj Szpakowski

Jak wybrać eksperta SEO? Praktyczne porady weryfikacji agencji SEO

W ostatnich latach firmy oferujące usługi pozycjonowania rozmnożyły jak grzyby po deszczu. Niestety, nie wszystkim wykonawcom zależy na Twoim sukcesie. Nieuważny wybór eksperta SEO wiąże się z ryzykiem niekompetencji, niedotrzymania terminów lub brakiem jakichkolwiek efektów. Jeśli szukasz firmy, która wypozycjonuje Twoją stronę, proszę o kilka minut Twojego czasu. Dowiesz się komu powierzyć jeden z najefektywniejszych kanałów marketingu internetowego.

Leadmagnet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc vulputate libero et velit interdum, ac aliquet odio mattis. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.
Read more

Krótko o SEO

SEO (ang. search engine optimization) to inaczej proces wykorzystywania określonych taktyk w celu zwiększenia szansy wyświetlenia danej strony w wynikach wyszukiwania Google. Poprawianie pozycji w wynikach przekłada się na większą liczbę odwiedzających Twoją witrynę.

Myślą przewodnią SEO jest korelacja między wysoką pozycją i wysoką ilością ruchu na stronie. Optymalizując witrynę pod specyficzne słowa kluczowe i frazy Twoja strona będzie spełniać cele biznesowe i generować więcej leadów. Większość ruchu w internecie pochodzi z wyszukiwarek. Wkład w pozycjonowanie niesie ze sobą wysoki zwrot z inwestycji (średnio 2,75zł za każdą wydaną złotówkę). Niezależnie od branży SEO to uniwersalne narzędzie, które poprawi Twoją widoczność w sieci.

Wybór wykonawcy SEO

1. Opinie

Ciężko o ważniejszy krok w wyborze firmy SEO. Szukaj opinii negatywnych i powtarzających się schematów. Może firma nie dotrzymuje terminów lub nie odpowiada na telefony? Najłatwiej się tego dowiedzieć z wizytówki Google lub strony Clutch. Warto również zweryfikować opinie innych osób, które firma obsługiwała - dowiesz się czy są faktycznie tak zadowoleni jak twierdzi firma SEO.

Opinia MountainSoft

2. Transparentność

Transparentność jest fundamentem budowania długotrwałych partnerskich relacji. Polega na informowaniu klientów o procesach, działaniach i kosztach. Nie jest to niestety standardem w branży, wiele firm zasłania się swoim know-how. Pozycjonowanie jest mniej skomplikowane niż konstrukcja rakiet kosmicznych, sprowadza się do kilku ważnych czynników. Każdy, kto obiecuje wysoką pozycje w Google jednocześnie nie będąc w stanie wytłumaczyć jak to zrobi jest prawdopodobnie oszustem.

3. Umowa

Jedną z istotniejszych kwestii to czas trwania umowy i okres wypowiedzenia. Krótka umowa (poniżej roku) lub długie wypowiedzenie powinno zapalić Tobie czerwoną lampkę. Wiele firm oferuje umowy na czas nieokreślony z krótkim okresem wypowiedzenia, w takim wariancie niezadowolony klient może zrezygnować w dowolnej chwili.

SEO to długotrwały proces, nie jest to jednak powód by przywiązać się umową do firmy na długie miesiące. Jeśli pozycjoner rzetelnie raportuje swoje działania i wykazuje się profesjonalizmem - nie będzie powodu do wypowiedzenia umowy. W MountainSoft nie przywiązujemy klientów do nas przy pomocy długich okresów wypowiedzenia i kar umownych. Klienci są z nami, bo chcą z nami być. Wystrzegaj się spółek, które chcą wykorzystać specyfikę branży pozycjonowania i za każdym razem zrzucają winę za brak efektów na algorytmy Google’a. Aktualizacje algorytmu mogą naprawdę konkretnie namieszać - czasem nawet najbardziej doświadczeni pozycjonerzy nie rozumieją spadku widoczności. Jednak jeśli przy każdym kolejnym spotkaniu słyszysz o algorytmie - prawdopodobnie pozycjoner nie jest z Tobą w 100% szczery.

4. Cena

W praktycznie każdej branży ceny usług to jedna z najczęstszych i najbardziej żywiołowych dyskusji. Wielkie agencje SEO często kuszą niską ceną usług, czasem poniżej poniesionych kosztów. Jakim cudem jest to opłacalne? Niestety najczęściej to wiąże się z faktem wykorzystywania nieregulaminowych technik SEO (tj. spam linków i cloaking). Powód takich działań jest prosty - są tańsze.

Dlaczego nie warto sugerować się wyłącznie ceną ilustruje diagram Venna (poniżej).

Diagram Venna

Pozycjonowanie strony wymaga nakładu pieniężnego. W koszt wchodzą:

 • Narzędzia SEO
 • Analiza słów kluczowych
 • Strategia
 • Audyt SEO
 • Content Marketing
 • Nabywanie linków i artykuły sponosorowane
 • Analiza konkurencji i bieżącej sytuacji

Wybranie najtańszej oferty to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nie popełniaj tego błędu.

5. Obietnice

Jeśli firma obiecuje Ci konkretną pozycję lub gwarantuje pierwsze miejsce w wyszukiwarce na zawsze - prawdopodobnie nie jest z Tobą szczera. W branży pozycjonowania kto obiecuje, ten oszukuje. SEO to proces zależny od algorytmów Google, którego działania nie rozumieją w pełni nawet twórcy. Algorytm Google to model sztucznej inteligencji, który jest niewiarygodnie skomplikowany i zależny od tysięcy, lub nawet dziesiątek tysięcy czynników. Pozycjonowanie to dążenie do celu, efektu, którego nie da się precyzyjnie określić. Nie oznacza to jednak, że nie należy wyznaczać celów.

Zapamiętaj: nieszczerzy obiecują, kompetentni estymują.

6. Cele i raporty

SEO ma sens wtedy i tylko wtedy gdy działania optymalizacyjne są wykonywane systematycznie. Poproś o comiesięczny raport z wykonanych prac oraz o wgląd do Google Analytics. W MountainSoft wysyłamy klientom dashboardy z najważniejszymi metrykami. Zwróć uwagę m.in. na to, czy trend ruchu organicznego jest rosnący.

Raporty będziemy zestawiać z Key Performance Indicators (KPI). Jest to nierozłączny element strategii SEO, są to kluczowe wskaźniki efektywności. Często są to przewidywane współczynniki konwersji, CTR (współczynnik kliknięć do wyświetleń) oraz średni czas sesji. Zachęcamy naszych klientów do wyznaczania KPI na warsztatach projektowych tak, by były zgodne z celami biznesowymi.

Raport Google Analytics jednego z klientów MountainSoft miesiąc po rozpoczęciu współpracy
Raport Google Analytics jednego z klientów MountainSoft miesiąc po rozpoczęciu współpracy

7. Twoje zaangażowanie

Jeśli usłyszysz, że wystarczy opłacić fakturę i czekać na efekty, możesz się ich nie doczekać. Powinieneś być angażowany w pracę nad pozycjonowaniem, przykładowo w formie warsztatów, które pomogą specjaliście SEO zrozumieć specyfikę Twojej branży. Do pełnego sukcesu niezbędna jest współpraca, podpisanie umowy to za mało.

W MountainSoft prowadzimy warsztaty projektowe dwa razy w miesiącu, o stałej porze. To doskonały moment na weryfikację celów i efektów pracy.

8. Korporacje SEO vs Freelancer

Zamówienie usługi pozycjonowania w korporacji SEO to poważne ryzyko. W takiej firmie specjalista SEO często ma zbyt mało czasu. Może się okazać, że 5 specjalistów pozycjonuje 3 tysiące stron. W takim wypadku pracownik będzie miał na Twoją stronę dokładnie 16 minut… w skali miesiąca.

Pewnym jest, że cenowo najlepszą ofertę dostaniesz od ów korporacji, jednak zamiast dogłębnego audytu i wysokiej jakości wdrożenia dostaniesz umowę od handlowca z brakiem efektów w cenie.

Z kolei zatrudnienie freelancera również oznacza podjęcie ryzyka. Zdarzają się sytuacje w których osoba odpowiedzialna za projekt.. znika (lub wypowiada umowę z zaskoczenia). Zastępcy brakuje i cały proces poszukiwania pozycjonera zaczyna się od początku. Ponadto nie każdy wolny strzelec prowadzi działalność gospodarczą, a rozliczanie się umową o pracę lub umową o zlecenie jest uciążliwe dla zleceniodawcy. Jest to lepszy wybór od korporacji SEO ze względu na lepsze traktowanie Twojego biznesu. Przy odpowiednim budżecie freelancer powinien zwiększyć przychody Twojego przedsiębiorstwa.

A coś pomiędzy? Czy da się połączyć najlepsze z obu światów? Tak! Skoro dotrwałeś do tego momentu artykułu, skontaktuj się z nami, za darmo wycenimy Twój projekt i przygotujemy wstępny audyt SEO. Sam zdecydujesz czy chcesz podpisać umowę, czy nie - możesz skorzystać z tego artykułu by nas zweryfikować.

9. Kontakt z firmą

Zwróć uwagę na to, czy podczas pierwszych i każdych kolejnych kontaktów z firmą rozmawiasz z handlowcem, specjalistą, czy może właścicielem firmy. Rozmawiając ze specjalistą masz pewność, że wytłumaczy Ci cały proces pozycjonowania oraz przedstawi Ci wyniki jego wstępnej analizy. Dyskusja z handlowcem często kończy się na obietnicach, a jak pamiętamy: kto obiecuje, ten oszukuje.

10. Zakres usług

search engine optimization

Pozycjonowanie to bardzo rozległa dziedzina, nie każda firma oferuje takie same usługi. Zapytaj firmę o wstępną ocenę wymaganych prac. Powinieneś usłyszeć o następujących elementach:

 • Planowanie strategii
 • Audyt SEO
 • Analiza słów kluczowych
 • Optymalizacja treści i struktury strony
 • Rozwój treści (np. blog)
 • Zdobywanie dobrej jakości linków

Podsumowanie

Wybór agencji SEO nie jest prosty, szczególnie bez doświadczenia w tej dziedzinie. Warto dobrze zweryfikować firmę - z większym prawdopodobieństwem Twoja strona będzie w wynikach wyszukiwania wyżej od konkurencji.

Let's bring your project to life.
Contact Us Now!

Unlock the full potential of your business with a complimentary
30-minute consultation
Let's discuss your unique needs and explore the best solutions for you.